بِحارُالاَنوار الجامِعَةُ لِدُرَرِ أخبارِ الأئمةِ الأطهار

 

مفصل‌ترین مجموعه حدیثی شیعه است که با نظارت علامه مجلسی تألیف شده است. تألیف این کتاب که مجموعه‌ای از آموزه‌ها و تعالیم شیعی است، بیش از ۳۰ سال طول کشیده و گروهی از شاگردان علامه مجلسی او را در این کار یاری کرده‌اند.

محمد باقر بن محمد تقی بن المقصود علی المجلسی معروف به علامه مجلسی یا مجلسی دوم(۱۰۳۷ ۱۱۱۰ق) از معروف‌ترین علما، فقها و محدثان در جهان اسلام است. وی از صاحب‌منصبان با نفوذ شیعه در عصر صفویه است. در علوم مختلف اسلامی مانند تفسیر، حدیث، فقه، اصول، تاریخ، رجال و درایه، فلسفه، منطق، ریاضیات، ادبیات، لغت، جغرافیا، طب، نجوم و علوم غریبه متخصص بود.

مؤلف، کتاب را بر اساس ۲۵ موضوع کلی طراحی و آن را در ۲۵ جلد جای داده است (در دوره‌های اخیر به صورت ۱۱۰ جلدی منتشر می‌شود). در هر جلد ریزموضوعات مربوط به آن را در ابواب مختلف گرد آورده است. او در هر باب، ابتدا آیات قرآنی مرتبط با موضوع را ذکر کرده و تفسیر آنها را می‌آورد و در مرحله بعد احادیث مربوط به آن باب را نقل می‌کند.

علامه مجلسی تلاش کرده است که در بحارالانوار تمام موضوعات و مسائل موجود را پوشش دهد. برای مثال، این مجموعه با عنوان کتاب العقل و الجهل آغاز و با مباحث مربوط به خداشناسی و توحید، عدل الهی، و تاریخ پیامبران ادامه پیدا می‌کند. از جلد ۱۵ تا ۵۳ چاپ ۱۱۰ جلدی، به تاریخ زندگی و فضایل پیامبر اسلام(ص) و حضرت زهرا(س) و امامان شیعه(ع) اختصاص دارد.

عناوین کتاب‌ها

در ذیل عناوین کتاب‌های بحار مبنی بر چاپ سنگی (۲۵ جلد) و چاپ امروزی (۱۱۰ جلد) بیان شده است:


1.      (ج۱ و ۲) کتاب العقل و الجهل؛ کتاب عقل و جهل، فضیلت علم و علما و طبقات آن‌ها، حجیت اخبار و نکوهش قیاس با مقدمه مفصل درباره مصادر کتاب و توفیق مصادر ومطالب سودمند در ۴۰ باب.

2.      (ج ۳ و ۴) کتاب التوحید و الصفات و الاسماء الحسنی؛ شامل کتاب توحید و صفات خداوند و اسماء حسنای ذات الهی، توحید مفضل، رساله اهلیلجه مشتمل بر ۳۱ باب.

3.      (ج ۵ تا ۸) کتاب العدل و المشیة و الارادة و القضاء و القدر؛ شامل کتاب عدل، مشیت، اراده، قضا، قدر، هدایت، ضلالت، امتحان، طینت، میثاق، توبه علل احکام، مقدمات مرگ و مؤخرات آن در ۵۹ باب.

4.      (ج ۹ و ۱۰) کتاب الاحتجاجات و المناظرات؛ احتجاجات و مناظرات در ۸۳ باب.

5.      (ج ۱۱ تا ۱۴) کتاب فی احوال الانبیاء و قصصهم؛ احوال پیامبران و سرگذشت آنها در ۸۲ باب.

6.      (ج ۱۵ تا ۲۲) کتاب فی احوال نبینا الاکرم(ص) و احوال جملة من آبائه؛ شامل احوال پیغمبر اکرم(ص) و جمعی از پدران آن حضرت، شرح حقیقت معجزه و چگونگی اعجاز قرآن، شرح حال ابوذر غفاری، سلمان فارسی، عمار، مقداد و برخی دیگر از بزرگان در ۷۲ باب.

7.      (ج ۲۳ تا ۲۷) کتاب فی مشترکات احوال الائمۀ(ع)؛ در مشترکات احوالات ائمه(ع) و شرایط امامت و چگونگی ولایت آن‌ها و شئون غریبه و برتری آن‌ها نسبت به پیامبران پیشین، ثواب دوستی آن‌ها و فضیلت ذریه آنان و پاره‌ای از مناظرات علماء در ۱۵۰ باب.

8.      (ج ۲۸ تا ۳۴) کتاب فی الفتن بعد النبی(ص)؛ فتنه‌هایی که بعد از پیامبر(ص) روی داد، سیرت خلفا و آن چه در روزگار آن‌ها اتفاق افتاد، جنگ جمل، جنگ صفین، جنگ نهروان، غارتگری معاویه از اطراف عراق، احوال بعضی از اصحاب امیرالمؤمنین(ع)، شرح قسمتی از اشعار منسوب به ایشان و شرح برخی از نامه‌های آن امام(ع) در ۶۲ باب.

9.      (ج ۳۵ تا ۴۲) کتاب فی احوال امیرالمؤمنین(ع) من ولادته الی شهادته؛ احوال امیر مؤمنان(ع)، از ولادت تا شهادت، سرگذشت ابوطالب پدر علی(ع) و ایمان او و گروهی از اصحاب امیرالمؤمنین(ع) و روایات وارده در امامت ائمه(ع) در ۱۲۸ باب.

10. (ج ۴۳ تا ۴۵) کتاب فی احوال سیدة النساء(س) و الامامین الهمامین الحسن المجتبی(ع) و ابی عبدالله الحسین(ع)؛ احوال حضرت فاطمه(س) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع)، خروج مختار ثقفی و خونخواهی از قتله کربلا در ۵۰ باب

11. (ج ۴۶ تا ۴۸) کتاب فی احوال الائمة الاربعة بعد الحسین(ع)؛ احوال ائمه چهارگانه بعد از امام حسین یعنی امام زین العابدین(ع)، امام محمد باقر(ع)، امام جعفر صادق(ع)،امام موسی کاظم(ع)،و جماعتی از اصحاب و فرزندان آن‌ها در ۴۶ باب.

12. (ج ۴۹ و ۵۰) کتاب فی احوال الائمة الاربعة قبل الحجة المنتظر(ع)؛ شرح حال چهار امام قبل از امام زمان(عج)،یعنی امام رضا(ع)،امام محمد تقی(ع)،امام هادی(ع)،امام حسن عسکری(ع)،و شرح حال بعضی از اصحاب آن‌ها در ۳۹ باب.

13. (ج ۵۱ تا ۵۳) کتاب فی احوال الحجة المنتظر(ع)؛ احوال امام زمان(عج)،در ۳۶ باب.

14. (ج ۵۴ تا ۶۳) کتاب فی السماء و العالم؛ آسمان و جهان و پیدایش آن‌ها، اجزاء آن‌ها مانند فلکیات، فرشتگان، جن، انسان، حیوان، عناصر، صید. طریق کشتار حیوانات، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها و تمام کتاب طب النبی و کتاب طب الرضا در ۲۱۰ باب.

15. (ج ۶۴ تا ۷۶) کتاب فی الایمان و الکفر، ایمان و کفر در سه بخش: ایمان و شرط آن و صفات مؤمنین و فضل آن‌ها و فضل شیعه و اوصاف آن ها. دوم: اخلاق حسنه و آن چه موجب نجات آدم از مهالک دنیاست. سوم: کفر و شعب آن و اخلاق رذیله که جمعا در ۱۰۸ باب آورده شده است.

16. (ج ۷۷) کتاب الزی و التجمل فی الآداب و السنن؛ در آداب و سنن، زینتها و تجملات، نظافت، سرمه کشیدن، استعمال عطریات، شب زنده داری، خواب، سفر، منهیات و گناهان کبیره در ۱۳۱ باب.

17. (ج ۷۸ تا ۸۸) کتاب الروضة؛ مواعظ وحکم در ۷۳ باب.

18. (ج ۸۹ تا ۹۱) کتاب فی الطهارة و الصلاة؛ در دو بخش: طهارت که مشتمل بر شش باب است. و بخش دوم: صلاة در صد و شصت و یک باب بعلاوه رساله «ازاحة العلة» شاذان بن جبرئیل قمی.

19. (ج ۹۲ و ۹۳) کتاب فی فضائل القرآن و الذکر؛ ر دو بخش: فضایل قرآن و آداب آن وثواب و اعجاز آن. همچنین تمام تفسیر نعمانی در ۱۳۰ باب. بخش دوم: درباره ذکر وانواع آن و آداب دعا و شروط آن، حرزها، دعا برای دردها، صحیفه ادریس و غیره در ۱۳۱ باب.

20. (ج ۹۴ تا ۹۶) کتاب فی الزکاة و الصدقة و الخمس و الصوم؛ اعمال سال در ۱۲۲ باب.

21. (ج ۹۷ تا ۱۰۰) کتاب فی الحج و العمرة، شامل حج و عمره، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، احوال شهر مدینه و غیره در ۸۴ باب.

22. (ج ۱۰۱) کتاب فی المزار؛ زیارت‌هایی که از ائمه معصومین نقل شده است در ۶۴ باب.

23. (ج ۱۰۲ و ۱۰۳) کتاب فی العقود و الایقاعات؛ عقود و ایقاعات در ۱۳۰ باب.

24. (ج ۱۰۴) کتاب فی الاحکام الشرعیة؛ احکام شرعی تا کتاب دیات در ۴۸ باب.

25. (ج ۱۰۵ تا ۱۱۰) کتاب فی الاجازات. اجازات و تمام فهرست شیخ منتخب الدین رازی، منتخب کتاب "سلافة العصر" سید علیخان مدنی، اوایل کتاب اجازات سید بن طاووس، اجازه کبیره علامه حلی برای "بنی زهره" و اجازه شهید اول و دوم و غیر آن.


و آخر دعوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِین